Beden Kütle İndeksi (BKİ) Nedir? Vücut Yağ Yüzdeniz Kaç Olmalı?

You are here:

Beden Kütle İndeksi (BKİ) Nedir? Vücut Yağ Yüzdeniz Kaç Olmalı?

Beden kütle indeksi kilonuzun (kg) boyunuzun karesine (m2) bölünmesiyle elde edilen sonuç ile şu anki kilonuzun ideal aralıklarda olup olmadığını kontrol edebileceğiniz sayısal bir değerdir. Çıkan sonucun 18.5-25 arasında olması idealken 18.5 altı BKİ düşük kilo, 25 BKİ üzeri ise hafif şişman sınıfında olduğunuza işaret etmektedir. Kişilerde 30 BKİ üzerinde obez tanısı konulmaktadır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak zayıf olmak anlamına gelmediği gibi beden kütle indeksinizin ideal aralıklarda olması sağlıklı kiloda olmanızın tek ölçütü değildir. Vücutta yaşam fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için cinsiyete ve yaşa göre olması gereken yağ/kas oranları bulunmaktadır. Beden kütle indeksine ek olarak yağ kas oranınızın ne kadar olduğu da önem arz etmektedir. 20-40 yaş aralığındaki kadınlarda ideal yağ oranı % 21-32, erkeklerde %8-19 olmalıdır. 40-60 yaş aralığındaki kadınlarda ise ideal yağ oranı %23-33, erkeklerde %11-21 olmalıdır.

Sağlıklı bir vücutta yağ ve kas kütlesinin ideal aralıklarda olmaması sağlık sorunlarına sebep olmasının yanı sıra yağ yakımında ve kilo kaybında olumsuz etki verebilmektedir. Kas kütlesinin az olması yağ yakımını ve kilo kaybını yavaşlatmaktadır.  Kas kütlesinin artışı ve yağ yüzdesinin azalmasıyla fazla kilolardan kurtulmak daha kolay hale gelmektedir.

Beden Kütle İndeksi ve vücut yağ oranı vücut ağırlığınızı değerlendirmeye yardımcı olsa da refahınızı artırmak söz konusu olduğunda odak noktası olmamalıdır. Besleyici yiyecekler yemek, bol su içmek ve egzersiz yapmak zihinsel ve ruhsal sağlığa ulaşma yolculuğunuzda daha kritik bir rol oynamaktadır. BKİ veya vücut yağ oranınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa bir doktorla ve diyetisyenle görüşmeyi ihmal etmeyin.